Saat

OLBA

Mersin'in Renkli Etkinliği: OLBA FOTOĞRAF DERNEĞİ

 

Sanat, sevgi ve dostluk beşiği Mersin Olba Fotoğraf Derneği Mersin’ imizin kültürel ve sanatsal açıdan tanıtımı, fotoğraf sanatının sevdirilmesi ve yaygınlaştırılması ile fotoğrafta kaliteye ivme kazandırmak adına 17 Mart 2011’ de kuruldu.

Mersin Olba Fotoğraf Derneği fotoğrafta kalite, dostluk ve sevgi, Mersin ve çevresinin tanıtımına katkıda bulunmayı ilke edinen; yeni nesil fotoğrafçıların camiaya kazandırılmasını, fotoğrafa gönül verenler için faydalı çalışmalar yapmayı, fotoğraf üretmek ve fotoğraf felsefesine uygun hareket etmeyi hedefler.

Mersin’ de yeni bir soluk adına fotoğraf sanatına emek ve gönül vermiş fotoğraf sanatçılarının çabalarıyla kurulan Mersin Olba Fotoğraf Derneği’ nin Kurucu Üyeleri şu isimlerden oluşuyor:

1- Mustafa ESER

2- H. Hulki MURADİ

3- Tahsin ALTINOK

4- A. Hikmet AVCI

5- H. Uğur AZAZ

6- Süleyman UÇAN

7- Tuncay YILDIZ

NEDEN OLBA?

Silifke-Uzuncaburç beldesinin 4 Km. doğusundaki URA kentinin diğer adı da OLBA’ dır. Deniz seviyesinden 1050 m. yükseklikteki Helenistik dönemin bu antik kenti aynı zamanda OLBA Krallığı’ nın merkezi ve önemli bir ticaret kentiydi.

Yörede günümüze kadar varlığını sürdürebilmiş su kemeri, tiyatro, nekropol, evler, su kanalları, anıt mezarlar, sütunlar, çeşme, kilise, gözetleme kuleleri ve tak gibi bir çok tarihi kalıntı vardır.

İşte, fotoğraf sanatına hizmetin yanı sıra fotoğrafçılık ruhunun ışığı altında güzel kentimiz Mersin’ imiz sınırları içindeki tüm uygarlık ve kültür hazinelerinin korunmasına ve bu değerlere sahip çıkılmasına dikkat çekmek amacı ile fotoğraf derneğimizin adının “MERSİN OLBA FOTOĞRAF DERNEĞİ” olmasında karar kıldık.

Öyle ki, dernek amblemimizde bulunan objektifin odak noktasına da OLBA Krallığının güçlü ve güzel prensesi ABA’ nın kabartma bir figürünü yerleştirdik.

Olba adı "bahtlılık - mutluluk", ABA adı ise su anlamındadır.

Derneğimiz, Mersin’ de Eğriçam mahallesi 2204 sokak SAFA Apartmanı A blok girişindeki yerinde çalışmalarına devam etmektedir.

www.olbafotograf.com

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar30.936531.0605
Euro33.581633.7162
Hava Durumu